Fenomén posledných rokov, mužská brada, má svoje návraty a úpadky naprieč ľudskou históriou rovnako ako iné módne trendy. Brada však nemôže byť považovaná len za akýsi doplnok krásy, v mnohých kútoch sveta je jej veľkosť a tvar ovplyvňovaný kultúrou, náboženstvom alebo genetikou.  Brady si teda muži nechávajú rásť z rôznych dôvodov, jedna vec ich však všetky spája, pod každou bradou sa skrýva pokožka.

Prečo brada rastie

Za rast brady je zodpovedný chemicko-biologický proces v ľudskom tele a v neposlednom rade i genetika. V zásade platí, že ak otec nemá hustú bradu, ani syn ju mať hustú nebude. Samozrejme je to s genetikou trochu zložitejšie, ale tomu sa teraz venovať nebudeme. Čo sa týka rastu samotného, za ten sú zodpovedné hormóny, primárne však môžeme hovoriť o hormóne DHT (dihydrotestosterón), ktorý vzniká redukciou testosterónu. Neplatí však, že vysoká hladina testosterónu rovná sa zároveň vysoká hladina DHT. Každé telo je totiž inak citlivé na testosterón, a tí s vyššou citlivosťou premieňajú testosterón na DHT oveľa efektívnejšie, čo v konečnom dôsledku znamená rýchlejší rast hustejšej brady.

O brade alebo fúzoch hovoríme predovšetkým u mužov, a preto ju aj charakterizujeme ako mužský druhotný pohlavný znak. To znamená, že brada rastie len jednému pohlaviu, no pri rozmnožovaní neplní žiadnu funkciu. To, že sa občas objaví prípad plnej brady aj medzi ženami, je vecou raritnej hormonálnej poruchy. U žien po menopauze sa tiež môže objaviť ochlpenie na tvári vo výraznejšej miere, než na aké boli zvyknuté počas mladosti. Za to opäť môže testosterón, ktorý sa, samozrejme, nachádza u oboch pohlaví, ale v odlišných množstvách. Keď sa teda počas klimaktéria (menopauza) znižuje tvorba progesterónu a estrogénu, testosterón dostane viac priestoru. A odtiaľ je to už rovnaký princíp, ako bol spomenutý vyššie.

Prečo je však brada práve mužským pohlavným znakom, to s istotou nevieme. Najpravdepodobnejšou sa javí teória, ktorú vyslovil už Charles Darwin, a teda, že pre väčšie percento žien sú fyzicky príťažlivejší práve muži s bradou. Preto sa ochlpenie na tvári vo forme brady nielen zachovalo, ale dokonca zvýraznilo v porovnaní so zvyškom tela, kde je proces presne opačný. Túto teóriu potvrdzujú aj rôzne súčasné štúdie, ktoré prebehli za posledných 25 rokov na celkovej vzorke viac ako 50-tisíc žien.

Pokožka pod bradou

S hustou bradou sú spojené mnohé pozitíva, no aj zopár negatív, tie však v zásade závisia len od nositeľa samotného a starostlivosti, ktorú brade venuje. V prvom rade treba povedať, že brada zabraňuje vysúšaniu pokožky, a teda pokožka pod bradou je lepšie hydratovaná. Brada zachytáva aj peľ, prach a škodlivé mikročastice, ktoré sa nachádzajú  v ovzduší, takže zároveň zabraňuje kontaktu nečistôt s pokožkou.


Jedným dychom však treba dodať, že mnohé z nečistôt, ktoré sa zachytia na brade, sú „živé“. Brada je ideálnym miestom na šírenie mikroorganizmov vďaka telesnému teplu a drobným zvyškom potravy, ktoré v nej končia. Mnohé z mikroorganizmov sú prenášači nebezpečných vírusov, iné sa práve týmito vírusmi živia. Nie je možné teda v tomto prípade zovšeobecňovať, brada môže aj nemusí byť hygienická. Všetko záleží od jej majiteľa. Je dokonca preukázané, že muži, ktorí sa o svoju bradu správne a pravidelne starajú, majú na tvári menšie percento baktérií, ako tí, ktorí sa holia do hladka. Je to totižto práve holiaci strojček, ktorý roznáša baktérie po tvári, navyše robí drobné ranky na povrchu pokožky, kde sa baktérie môžu usadiť a spôsobovať vyrážky či iné kožné ochorenia.

Nie je tvár ako tvár

Bradatí muži nie sú len tí, ktorým brada pokrýva celý priestor tváre od ucha k uchu a od nosa po hruď. Brada môže mať rôzne tvary a dĺžky, od bokombrád až po kozie briadky, všetci títo muži sú „bradáči“. Nie každému sa však k jeho tvári hodí každý typ brady, existuje však niekoľko základných pravidiel:

 • Hranatá tvár – udržujte bradu kratšiu na bokoch tváre a dlhšiu v strede čeľuste, opticky to predĺži tvár.

 • Okrúhla tvár – opäť sa odporúča udržať kratší porast na bokoch tváre dlhšie zospodu celej sánky, približne rovnomerne po celej šírke.

 • Podlhovastá tvár – v tomto prípade je vhodný presný opak, nechajte bradu bujnieť na bokoch aj lícach, no spodok sánky udržujte kratší, tvári to dodá mužnosť a akúsi mohutnosť.

 • Oválna tvár – je na rozmedzí predchádzajúcich tvarov, preto väčšina štýlov a strihov brád bude tejto tvári vyhovovať.

Všetko závisí od starostlivosti

Práve kvôli tomu, že v brade môžu žiť baktérie a iní drobní škodcovia, musíte bradu umývať denne, bez výnimky. To však spôsobí, že pokožka pod bradou i brada samotná sa začnú vysušovať. Tomu zabránite jednoducho, buď si kúpite kozmetiku určenú priamo na mužské brady, alebo si budete požičiavať hydratačný krém od vašej nežnejšej polovičky. Rozhodnutie je na vás, tak či onak, nechať si narásť bradu je rozhodnutie, ktoré so sebou prináša istú zodpovednosť. Pravidelná starostlivosť o bradu je totižto absolútne nevyhnutná, ak vám nemá priniesť len negatívne skúsenosti, a to hlavne po zdravotnej stránke.

Na záver zopár zaujímavostí o brade:

 • Majiteľ najdlhšej brady bol Nór Hans Langseth, jeho brada merala 5,33 m.

 • Priemerný muž strávi počas života holením asi 3 300 hodín.

 • Brada zvyčajne pozostáva z približne 30 000 jednotlivých chlpov.

 • Ruský cár Peter Veľký zaviedol daň z brady, ak ste chceli mať bradu, platili ste o 100 rubľov ročne na daniach viac.

 • Prvý bradatý americký prezident, Abraham Lincoln, si nechal narásť bradu po tom, čo mu 11-ročné dievča (Grace Bedelová) napísalo list, v ktorom píše, že by mu brada pristala k jeho úzkej tvári.

 • Prvý cisár Veľkej Ríše Rímskej, Otto I., prisahal na svoju bradu len vo vážnych situáciách.

 • V 16. storočí začal maliar Anthony Vandyke maľovať šľachticov so špicatými bradami a práve po ňom je tento typ brady pomenovaný.