Účinky vitamínu C na pleť

Pôsobí proti voľným radikálom, zápalom, následkom UV žiarenia, prispieva k pevnej pokožke. Áno, to sú účinky vitamínu C na pleť a známe sú aj ďalšie... Ako vitamín C prospieva celému telu, prečo sa pridáva do kozmetických prípravkov, v čom pomáha našej pleti? Poďme sa bližšie pozrieť na tento pre telo i pokožku nevyhnutný antioxidant.

Vitamín C a ľudský organizmus

Vitamín C poznáme aj pod názvom kyselina askorbová (či kyselina L-askorbová). Vyskytuje sa bežne v prírode a je známy najmä svojimi antioxidačnými účinkami. Ide o organickú kyselinu, rozpustnú vo vode a kyslej chuti. V ľudskom tele zohráva viacero dôležitých úloh. Prispieva napríklad k:

  • správnemu fungovaniu imunitného a nervového systému,

  • normálnej tvorbe kolagénu,

  • správnej funkcii krvných ciev, kostí, chrupaviek, ďasien, zubov a pokožky,

  • znižovaniu vyčerpania, únavy, stresu,

  • ochrane buniek pred oxidačným stresom,

  • zvyšovaniu vstrebávania železa,

  • udržovaniu sily a integrity cievnych stien,

  • zdraviu všetkých bunkových a tkanivových membrán,

  • hojeniu rán,

  • odstraňovaniu voľných radikálov.

V ľudskom organizme sa tento vitamín nevytvára a je preto nutné prijímať ho v strave. Z tela sa ľahko vylučuje a odporúčaná denná dávka vitamínu C je zhruba 75 mg. Zdrojmi vitamínu C sú predovšetkým citrusy (pomaranč, citrón, grapefruit), listová zelenina (šalát, špenát, brokolica, kapusta, kel), ale aj mnoho ďalších potravín (ako kiwi, čerešne, ríbezle, šípky paprika, paradajky...). Pre potreby pokožky je tiež možné dopriať si vitamín C jeho aplikáciou v podobe kozmetických prípravkov.

Vitamín C a pokožka

Vitamín C má mnoho preukázaných pozitívnych účinkov na pokožku. V kozmetike sa najčastejšie využívajú deriváty vitamínu C (askorbyl-6-palmitát, askorbylfosforečnan sodný, askorbylfosforečnan horečnatý), ktoré na rozdiel od čistej kyseliny askorbovej nepodliehajú oxidácii. Prečo je obľúbený v kozmetických prípravkoch, si zhrnieme v niekoľkých bodoch.

Vitamín C neutralizuje voľné radikály

Voľné radikály sú nestabilné, elektricky nabité molekuly v bunkách, ktoré môžu reagovať s inými molekulami v bunke. Poškodzujú DNA, membrány buniek aj kolagénu a spúšťajú zápalové reakcie v tkanivách, čím sa zvyšuje aktivita enzýmov odbúravajúcich kolagén a dochádza tiež k poškodeniu buniek tvoriacich kolagén. A kolagén, ako všetci vieme, je základom pevnej pokožky. Vďaka svojim antioxidačným účinkom, teda neutralizovaním voľným radikálov, vitamín C chráni pokožku pred negatívnymi účinkami voľných radikálov a predčasným starnutím pokožky, ktoré je dané poškodením a úbytkom kolagénu.

Za zvýšeným uvoľňovaním voľných radikálov v koži môže stáť napríklad UV žiarenie, znečistené ovzdušie (cigaretovým dymom), toxíny prijímané stravou. Ak sa nechránime pred pôsobením negatívnych faktorov a navyše neprijímame dostatočné množstvo vitamínu C, dochádza k strate pevnosti pokožky a oberáme ju o jej mladistvý vzhľad.

Vitamín C vyhladzuje vrásky

Vitamín C je nevyhnutný na tvorbu kolagénu, zvyšuje jeho produkciu a bráni jeho rozkladu. To je dôvod, prečo sa pridáva do kozmetických prípravkov na omladenie pleti. Jeho aplikáciou na pokožku sa totiž redukujú vrásky, pleť je jemnejšia, hladšia a elastickejšia.

Vitamín C rozjasní pleť

Nápomocný býva vitamín C aj pri zvýšenej pigmentácii kože (tzv. hyperpigmentácia). Táto je charakteristická zvýšenou produkciou farbiva (melanín) bunkami na koži. Zvýšená pigmentácia môže mať viacero príčin (UV žiarenie, ochorenie – napr. atopický ekzém, mechanické poškodenie kože, kontakt kože s chemickou látkou) a vyznačuje sa obyčajne vznikom tmavých škvŕn na tvári, rukách či miestach vystavovaných vo väčšej miere slnečnému žiareniu.

Práve v kozmetike určenej na redukciu a odstraňovanie škvŕn, resp. zblednutie pokožky, je vitamín C obľúbenou zložkou. Je totiž schopný znižovať aktivitu enzýmu tyrozináza, ktorý je zodpovedný za tvorbu melanínu, a redukovať molekuly, z ktorých sa melanín vytvára.

Vitamín C bojuje so zápalmi

Vitamín C pôsobí proti zápalom jednak neutralizovaním voľných radikálov (zamedzuje vzniku zápalov podnietených samotnými voľnými radikálmi), jednak potláča tvorbu zapálových molekúl (tzv. zápalových cytokínov). Preto sa využíva v kozmetických prípravkoch určených na ošetrenie pleti po rôznych zákrokoch (napr. laser, peeling, mikrodermabrázia, mechanické čistenie pleti), ktoré môžu spôsobovať zápaly a začervenanie pokožky. Vitamín C prispieva k redukcii týchto negatívnych príznakov na pokožke a urýchľuje hojenie. Z tohto dôvodu sa používa aj pri liečbe akné či jaziev po akné.

Vitamín C chráni pred účinkami UV žiarenia

Je tiež preukázané, že vitamín C zmierňuje účinky následkov UV žiarenia. Ak na pokožku pred vystavením sa slnečnému žiareniu nanesieme kozmetický prípravok s vitamínom C, bude lepšie znášať následky slnenia sa – pokožka bude menej začervenaná a bunky menej poškodené. Okrem kozmetických prípravkov je možné siahnuť po vitamíne C aj vo forme výživového doplnku, treba mať však na pamäti, že tablety je nutné začať užívať niekoľko dní pred plánovaným slnením sa.

Požívať, užívať, nanášať

Ako vidieť, vitamín C má svoju nezastupiteľnú úlohu pre zdravé fungovanie organizmu, ako aj pri riešení rôznych problémov s pokožkou. Je preto nevyhnutné dbať o jeho denný príjem v dostatočnom množstve najmä v strave a v prípade potreby možno siahnuť tiež po výživových doplnkoch či kozmetike s jeho obsahom. Voľné radikály, zápaly, pigmentové škvrny, rany po zákrokoch, následky UV žiarenia, príznaky starnutia pokožky – s tým všetkým účinne bojuje a stará sa tak o to, aby bola naša pokožka nielen zdravá, ale aj krásna na pohľad.

Zdroj informácií: Derma revue 3/2016; zdravoteka.webnoviny.sk, vitaminy-mineraly.sk