Telo dospelej osoby s váhou 70 kg obsahuje približne 15 g kyseliny hyalurónovej. Z toho zhruba polovica sa nachádza v koži. So stúpajúcim vekom produkcia kyseliny hyalurónovej v organizme klesá, čoho následkom je starnutie kože. Pokožka stráca pevnosť, pružnosť, dochádza k ochabnutiu a začnú sa tvoriť vrásky. Aké úlohy plní kyselina hyalurónová v tele, na čo sa využíva a aké sú jej účinky?

Objavená pred viac ako osemdesiatimi rokmi

Kyselinu hyalurónovú poznáme aj pod názvami hyaluronan či hayluronát sodný. Tento polysacharid objavili v roku 1934 Karl Meyer a John Palmer. Izolovali ho z hovädzieho sklovca. V roku 1942 patentoval kyselinu hyalurónovú vedec Dr. Endre A. Balazs ako náhradu vaječného bielku v pekárenských produktoch. Zároveň sa venoval skúmaniu jej funkcií, pôsobeniu v bunkách a v minulom storočí stál za významnými objavmi spojenými s touto kyselinou. Už v 60. rokoch sa začala používať na liečbu popálenín a kožných vredov, neskôr sa začala využívať pri transplantácii rohovky, pri operáciách šedého zákalu, pri liečbe kĺbových ochorení. Postupom času  sa začala stále viac uplatňovať v dermatológii a kozmetike.

Mnohé funkcie, široké využitie

Kyselina hyalurónová má v organizme rôzne biologické funkcie. Je jednou z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty a súčasťou spojivových, epitelových a nervových tkanív. Vo veľkom množstve sa nachádza v očnom sklovci, v synoviálnej (kĺbovej) tekutine, v šľachách, v svaloch a v koži. K jej úlohám patrí napríklad viazať na seba vodu, čím hydratuje a zjemňuje pokožku. Okrem toho bráni ukladaniu kolagénu, čím podporuje hojenie tkaniva bez jaziev, chráni pred pôsobením voľných radikálov, podieľa sa na hladkom a bezbolestnom pohybe atď.

V medicíne sa využíva kyselina hyalurónová pri rozličných zdravotných problémoch, ako sú:

 • zlá ohybnosť kĺbov, artritída, svalové problémy,

 • zápal ďasien či močových ciest,

 • senná a alergická nádcha,

 • problémy s dýchacími cestami,

 • hojenie rán po operáciách,

 • suchá sliznica v nose,

 • popáleniny,

 • syndróm suchého oka...

Kyselina hyalurónová a starnutie pokožky

Ako sme už spomenuli, kyselina hyalurónová má schopnosť viazať na seba vodu. Tým prispieva k lepšej kvalite pokožky, ktorá je vďaka nej hydratovaná a pružná. Žiaľ, ako nám pribúdajú roky, tak náš organizmus prestáva produkovať túto látku v dostatočnom množstve. Po štyridsiatke naše telo vytvorí už len polovicu z toho, čo v mladosti. Okrem veku k zníženému obsahu kyseliny hyalurónovej v tele môže dôjsť v dôsledku pravidelného fajčenia, zápalových ochorení, nedostatku magnézia či zinku a podobne.

Znížený obsah kyseliny hyalurónovej v organizme sa prejavuje starnutím pokožky. Tá je menej hydratovaná, stráca elasticitu, tvoria sa vrásky. Je preto dobré nespoliehať sa len na dávku, ktorú si vytvorí samo telo, ale dbať o prísun kyseliny aj z iných zdrojov.

V potravinách aj v kozmetike

Kyselinu hyalurónovú obsahujú potraviny najmä živočíšneho pôvodu. V jedálničku by nemali chýbať hydinové a hovädzie mäso, ryby, vajcia, ideálne sú vývary zo zvieracích kĺbov, kostí, koží. Okrem toho sa odporúča konzumovať zeleninu a čerstvé ovocie, ktoré podporujú samotnú tvorbu kyseliny hyalurónovej v tele. Lepšie spracovanie kyseliny hyalurónovej podporujú potraviny s obsahom magnézia a zinku (napríklad banány, orechy, strukoviny). Kyselinu hyalurónovú tiež možno doplniť do organizmu výživovými doplnkami.

V estetickej medicíne sa využívajú predovšetkým injekcie, ktorými sa kyselina aplikuje priamo na miesto, kde je potrebná (tvár, dekolt, pery). Kyselinu hyalurónovú obsahujú aj rôzne kozmetické prípravky – krémy, séra, gély. Obyčajne ide o prípravky, ktoré slúžia na:

 • omladenie pleti,

 • rýchlejšiu regeneráciu,

 • ochranu pred vznikom mimických vrások,

 • hydratáciu pokožky,

 • zmiernenie celulitídy,

 • prevenciu strií,

 • ochranu pokožky pred vonkajším poškodením...

Optimálnu hladinu kyseliny v tele tiež udržujeme dodržiavaním pitného režimu. Tiež sa stránime dlhých pobytov na priamom slnku, pretože slnečné žiarenie spomaľuje tvorbu kyseliny hyalurónovej.  

Pre zdravie a krásu

Kyselina hyalurónová je nevyhnutná pre naše zdravie, ako aj pre mladistvý vzhľad. Je preto pochopiteľné, že sa po nej siaha za účelom liečby alebo v snahe vylepšiť si zovňajšok. Avšak, ako pri iných liečivách a kozmetických prípravkoch, aj tu platí,  že treba byť s jej užívaním či aplikáciou opatrný. Podráždená pokožka, tvorba vyrážok, zmeny pigmentácie, zápal, svrbenie, opuch, zvýšená teplota, hnačky... to všetko môže byť prejavom alergickej reakcie na kyselinu hyalurónovú. Pri výbere kozmetických prípravkov stavte preto na overené značky a so zdravotnými či estetickými problémami sa zverte do rúk  odborníkov.

Zdroje: slovenskypacient.sk, cs.wikipedia.org