Obyčajne nie tak vážna, ako skôr nepríjemná. So suchou pokožkou sa musí z času na čas popasovať každý z nás. Tento zdravotný problém sa v dnešnej dobe vyskytuje čoraz u väčšieho percenta populácie. Aké sú jej príčiny a ako sa o suchú pokožku starať?

Základné príznaky

Na udržovaní hydratovanej pokožky sa podieľa povrchový ochranný film zložený z lipidov mazu, z potu a olupujúcich sa buniek, prirodzené hydrofilné faktory (urea, kyselina alfa-pyrrolidinkarbonová, kyselina mliečna), tukové vrstvy zložené z ceramidov, cholesterolu, voľných mastných kyselín a tiež hyaluronan sodný. Ak dôjde k narušeniu mechanizmu hydratácie a pokožka nie je dostatočne chránená ochranným filmom, tak je náchylná na stratu vody, čo môže viesť k vzniku suchej pokožky. Suchá pokožka môže byť vrodená (patrí k základným typom pokožky), ale tiež nadobudnutá vplyvom pôsobenia rôznych faktorov ako klimatické podmienky, ochorenia atď.

Suchú pokožku (odborne nazývaná xeróza) spoznáme veľmi jednoducho. Základnými symptómami bývajú začervenanie, svrbenie, pálenie. Pokožka býva napnutá a vo vysokom štádiu „suchosti“ hrubšia a drsnejšia kvôli zväčšenej vrstve odumretých kožných buniek. Odlupuje sa v podobe väčších kúskov alebo jemného prášku a na povrchu sa môžu objaviť trhlinky, ktoré zvyknú krvácať.

Príčiny suchej pokožky

Všeobecne platí, že suchá pokožka sa najčastejšie vyskytuje u detí a ľudí nad šesťdesiat rokov. Často sa s ňou stretávame napríklad tiež u žien v domácnosti či pri vybraných profesiách (napr. zdravotníci, stavbári, kaderníčky). Rôznymi prejavmi suchej pokožky trpí podľa odhadov 20 – 50 % populácie.

So suchou pokožkou sa môžeme stretnúť v každom veku, za čo môže pôsobenie mnohých faktorov. V prvom rade stav epidermy ovplyvňujú samotné vonkajšie podmienky. Silný vietor, príliš studený alebo horúci vzduch, nízka vlhkosť vzduchu dávajú našej pleti poriadne zabrať.

Negatívne na pokožku taktiež pôsobí časté používanie mydiel, saponátov, dokonca aj parfémov a iných chemických látok. PH takýchto prostriedkov je zásadité, a teda poškodzuje kyslé zložky v našej pokožke, čo vedie k množeniu mikroorganizmov na povrchu kože. Nemusíte patriť ani k ľuďom, ktorí sa  s chemickými prostriedkami pravidelne stretávajú napríklad v práci, ublížiť vám môže už len nesprávne a hlavne časté umývanie rúk. Naše prirodzené mechanizmy obnovia epidermálnu bariéru pokožky v priebehu dvoch až troch hodín po aplikácii mydiel. Ak si ruky umývate častejšie, mechanizmy nestíhajú tento proces dokončiť, a tak dochádza k narušeniu hydratácie.

Ďalšími faktormi podnecujúcimi suchosť pokožky je už spomínaný vek, možné genetické predispozície, alebo aj nesprávna životospráva, fajčenie či vybrané ochorenia (napríklad atopický ekzém, psoriáza, znížená funkcia štítnej žľazy, cukrovka...) a liečebné procedúry.

Ako sa starať o suchú pokožku

Začať s liečbou suchej pokožky alebo prevenciou môžete jednoducho a okamžite. Základom je váš pitný režim. Nezabúdajte naň a doprajte svojmu telu dostatočné množstvo vody. Veľmi nápomocná je aj strava bohatá na ovocie a zeleninu.

Čo sa týka hygieny, skúste vynechať dlhé horúce kúpele a nahraďte ich kratšou sprchou s teplotou vody okolo 37 °C. Pokožku nedráždite, ale sa utierajte jemným prikladaním uteráka. Po osušení pokožky aplikujte ošetrujúci prípravok (krém, masť) čím skôr, ideálne do troch minút od sprchovania.

Suchú pokožku čistite a  ošetrujte kozmetickými prípravkami, ktoré sú pre takýto typ pokožky určené. Ráno i večer nanášajte na pokožku hydratačné, zvláčňujúce, vyživujúce prípravky, ktoré bojujú s príznakmi suchej pokožky a tiež ju chránia pred nežiaducimi vonkajšími  vplyvmi. Hydratačné krémy sa odporúčajú k ošetreniu cez deň, mastnejšie krémy skôr večer.

K liečbe suchej pleti sa používajú tzv. emolienciá. Obsahujú viacero biologicky účinných látok, ktoré v určitých množstvách a koncentráciách pomáhajú obnoviť takto poškodenú pokožku. Vplyv na ňu majú prostredníctvom rôznych mechanizmov. Jedným z nich je vytvorenie okluzívneho pôsobenia, vďaka ktorému dochádza k znižovaniu strát molekúl vody. Emolienciá tiež obsahujú fyziologické lipidy a zvlhčovadlá, ktoré špecifickými procesmi zabraňujú výdaju a odpareniu vody z povrchu kože, prípadne obsahujú látky umožňujúce vytvoriť ochranný film. Emolienciá sa používajú aj ako prevencia suchej pokožky. Obyčajne majú formu krémov, mastí či mliek.

Suchej pleti pomôže aj nosenie voľnejšieho oblečenia predovšetkým z prírodných materiálov, ako sú bavlna či hodváb. Počas zimného obdobia netreba zabudnúť na rukavice a vo všeobecnosti dbať na zakrytie čo najväčšej plochy pokožky. Odporúča sa zdržovať v prostredí s dostatočnou vlhkosťou (cca 50 %) a teplotou vzduchu (cca 20 ˚C).

Netreba nič podceňovať

Starostlivosť o suchú pokožku netreba podceňovať. Ak ani po dlhodobom ošetrovaní pokožky nie je vidno žiadne zlepšenie, koža je stále červená a s väčšími ranami, treba zvýšiť pozornosť. Totižto aj prostredníctvom nej nám chce naše telo povedať, že niečo nie je v poriadku. Suchá pokožka môže byť zapríčinená aj závažnými chorobami, akými sú rakovina kože alebo poškodenie obličiek. Preto by sme si našu pokožku mali pravidelne všímať a starať sa o ňu, aj keď ide možno len o popraskané pery. Čokoľvek sa nám na našej pokožke nepozdáva, je vhodné konzultovať s lekárom.

Zdroje informácií: bioderma-sk.com, medicinapropraxi.cz, revue.ederma.sk, dermatologiapreprax.sk