Seborea – čo to je a ako sa lieči

Postihuje 3 % dospelých a dve tretiny dojčiat. Seborea, resp. seboroická dermatitída je kožné ochorenie, ktoré sa vyznačuje zápalom, vyrážkami a šupinami. Častými sprievodnými javmi je nepríjemné svrbenie až pálenie pokožky a liečba je obyčajne beh na dlhé trate. Čím je typická seborea a ako sa lieči?

Príznaky ochorenia

Seboroická dermatitída, resp. seborhoická dermatitída či seborea, je neinfekčné, zápalové kožné ochorenie, ktoré postihuje približne 3 % dospelej populácie, viac však mužov ako ženy. Nevyhýba sa ani novorodencom, práve naopak, až dve tretiny dojčiat do troch mesiacov života sú postihnuté týmto ochorením.

K typickým príznakom ochorenia patria mastné, zapálené ložiská na koži, ktoré sú pokryté červenými vyrážkami a bielymi až žltými šupinami. Seborea sa prejavuje najmä na miestach s vysokým výskytom mazových žliaz. Najbežnejšie oblasti výskytu:

 • tvár (najmä nos, záhyby bočných strán spodnej časti nosa, oblasť obočia a uší),
 • vlasová pokožka,
 • hrudník a horná časť chrbta,
 • miesta kožných záhybov, zvýšeného trenia kože (napr. podpazušie).

Vyrážky so šupinami sprevádza často nepríjemné svrbenie a pocity pálenia. U nositeľov tohto kožného ochorenia sa zvyknú striedať obdobia pokoja s obdobiami problematického stavu, čo vyplýva z toho, že na seboreu pôsobí veľa činiteľov, ktoré ochorenie podnecujú a zhoršujú. K typickým spúšťačom patria napríklad:

 • prejavy počasia (vietor, zima),
 • hormonálne zmeny,
 • stres,
 • nedostatok spánku,
 • použitie kozmetiky s dráždivými zložkami,
 • nadmerné potenie,
 • vybrané potraviny (jedlá veľmi mastné či s vysokým obsahom cukru, pikantné jedlá, potravinové alergény),
 • alkohol a cigarety.

Príčiny seboroickej dermatitídy

V súčasnosti sa nevie presne, čo seboreu zapríčiňuje. Predpokladá sa, že môže ísť o genetickú predispozíciu či vplyv spomínaných spúšťačov. Z pozorovaní u pacientov je však známe, že ochorenie je úzko späté s mastnou pokožkou, keďže postihnuté bývajú predovšetkým miesta s vyššou tvorbou kožného mazu. Tiež sa ochorenie dáva do spojitosti s premnožením kvasiniek rodu Malasseziaporuchou imunitného systému.

Liečba seborey

Prvým krokom k liečbe ochorenia je, samozrejme, jeho diagnostika. Vzhľadom na to, že toto ochorenie má podobné príznaky ako ďalšie ochorenia (napríklad psoriáza, atopická dermatitída), je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý určí, s akým kožným ochorením máme dočinenia.

Zlou správou je, že seboroická dermatitída patrí k chronickým a „vracajúcim sa“  ochoreniam, a tak je potrebná  vhodná starostlivosť o pokožku prakticky celý život. Je ideálne, ak sa pacientovi (v spolupráci s lekárom) podarí identifikovať príčinu, resp. spúšťače ochorenia. Tým sa treba následne podľa možností čo možno najviac vyhýbať (napríklad dráždivá kozmetika či vybrané potraviny).

Na liečbu sa používajú liečivé šampóny, roztoky a krémy s keratolytickým (zmäkčujú zrohovatené kúsky kože, čím uľahčujú ich odstraňovanie z pokožky), antimykotickým (zastavujú tvorbu a šírenie kvasiniek, a tým aj tvorbu lupín a svrbenie) a protizápalovým účinkom (lokálne kortikoidy).

Pri závažných formách nie je vylúčená ani systémová liečba užívaním predpísaných tabliet. Keď sa stav pokožky zlepší, je dôležité v liečbe pokračovať ešte zopár mesiacov, vzhľadom na to, že zápal pretrváva dlhší čas, ako je v skutočnosti viditeľný. Po skončení liečby či v jej priebehu sa používajú tiež kozmetické prípravky s obsahom antimikrobiálnych zložiek, ktoré bojujú s mikróbmi, a tak znižujú tvorbu kožného mazu. V prípade výskytu šupín je tiež nevyhnutné pokožku hydratovať. Raz či dvakrát do týždňa sa odporúča použitie intenzívnej hydratačnej masky.

Používaná kozmetika na čistenie a upokojenie pleti by mala zodpovedať stavu pokožky, brániť vzniku podráždenia a  zápalu, redukovať začervenanie a šupinatenie.

Starostlivosť o pokožku

Okrem dôsledného dodržiavania predpísanej liečby a vyhýbania sa spúšťačom ochorenia sa odporúča ľudom so seboroickou dermatitídou dodržiavať viacero zásad starostlivosti o pokožku. K takýmto zásadám patrí:

 • umývanie sa vo vlažnej až studenej vode (čím sa redukuje zápal a výskyt lupín),
 • utieranie sa jemným prikladaním uteráka na telo (nie drhnutím pokožky),
 • nosenie oblečenia z nedráždivého a priedušného materiálu (aby nedochádzalo k iritácii pokožky a k nadmernému poteniu),
 • používanie kozmetických prípravkov bez obsahu alkoholu,
 • čistenie pleti jemnými, upokojujúcimi čistiacimi prípravkami s veľmi vysokou toleranciou, najlepšie bez vône, konzervačných látok a povrchovo aktívnych látok,
 • vyhýbanie sa nadmernému používaniu kozmetiky, vrátane tej dekoratívnej,
 • konzumácia potravín bohatých na vitamíny a minerály, najmä na zinok (obsahuje napr. cibuľa, zelená listová zelenina, obilné klíčky), selén (napr. hnedá ryža, jablčný ocot, orechy, celozrnné výrobky) a vitamíny skupiny B (napr. kvasnice, vajcia, syry, červené mäso, obilné klíčky, mandle).

Tiež je vhodné sledovať účinky kozmetiky na pokožku. Nezriedka sa stáva, že si pokožka na používaný kozmetický prípravok zvykne a prestane na jeho účinné zložky reagovať. Preto je vhodné ošetrujúce kozmetické prípravky striedať. Pravidelná a precízna starostlivosť o pokožku výrazne prispieva k predlžovaniu intervalov pokojných období, kedy nie sú prítomné žiadne príznaky ochorenia.

Zdroj: slovenskypacient.sk, bioderma-sk.com, spektrumzdravi.cz