Domáca starostlivosť o pleť je samozrejmosť, avšak občas nezaškodí zveriť sa do rúk profesionálov. Kozmetické ošetrenia a zákroky prevádzané modernými prístrojmi a metódami nám môžu pomôcť s rôznymi problémami a vieme nimi podporiť tak zdravie, ako aj pekný vzhľad pokožky. V súčasnosti existuje množstvo ošetrení s rôznymi účinkami, dnes si predstavíme aspoň zopár z najžiadanejších.

Mezoterapia pre rozžiarenú pleť

Mezoterapia je ošetrenie, pri ktorom dochádza k vpravovaniu účinných látok do vrstiev kože. Používajú sa dve metódy: buď vpravovanie ihlou, alebo tzv. elektroporácia, pri ktorej dochádza k vytváraniu kanálikov do kože prostredníctvom prístrojom vydávaného elektromagnetického žiarenia. Cez kanáliky sa dostávajú účinné látky do kože. Mezoterapia zabezpečí obnovu kožného povrchu a jej výsledkom je rozžiarená, hydratovaná pleť.

Omladenie s plazmaterapiou

Plazmaterapia je zaujímavá estetická procedúra, pri ktorej sa stavia na prirodzenosť. Klient je ošetrený vlastnou krvou, ktorá mu bola odobratá a následne odstredená v špeciálnej centrifúge. K odstredenej krvi sa zvykne pridávať ešte kyselina hyalurónová. Účinné látky sú vpravované injekčne alebo kanylou na tvár. Výhodou je, že sa pri ošetrení nepoužívajú žiadne chemické aktivátory, čím sa vylučujú možné riziká v podobe vedľajších účinkov a alergických reakcií.

Táto terapia omladí pleť na bunkovej úrovni, pričom nemení rysy tváre. Používa sa na celkovú regeneráciu, zlepšenie štruktúry, odstránenie vrások,  kruhov pod očami, ako aj jazvičiek po akné. Tiež sa môže využiť na stimuláciu vlasových korienkov či redukciu strií.

Chemický peeling proti akné

Ošetrenie chemickým peelingom spočíva v aplikácii kyseliny glykolovej na pokožku, pričom jej pôsobením dochádza k odlúčeniu povrchovej vrstvy kože. Olúpaná koža sa počas procesu hojenia nahradzuje novou a výsledkom je viditeľne lepšia, obnovená štruktúra pleti. Ošetrenie sa používa hlavne na zlepšenie stavu pleti s akné, zjemnenie jej povrchu, sploštenie jaziev, zblednutie pigmentových škvŕn či vyhladenie jemných povrchových vrások. Chemickým peelingom sa okrem tváre zvykne ošetrovať aj dekolt, chrbát či ruky.

Odstránenie cievok a pigmentových škvŕn pulzným svetlom

Neestetické cievky sa odstraňujú lasermi vhodnej vlnovej dĺžky alebo intenzívnym pulzným svetlom, ktoré poškodzujú cievy teplom. Po zákroku býva pokožka začervenaná a môže byť tiež opuchnutá. Po niekoľkých týždňoch sú devitalizované tkanivá prostredníctvom imunitného systému vylúčené z organizmu.

Tak ako o nevzhľadné, rozšírené cievky, aj o viditeľnosť pigmentových škvŕn sa postará intenzívne pulzné svetlo, ktoré zahrieva ošetrované miesto. Vplyvom liečby sa zmierni intenzita sfarbenia škvŕn. Podstúpenie liečby sa odporúča v jesennom a zimnom období.

Mezobotox pre vyhladenie jemných vrások

Ide o procedúru, pri ktorej sa botulotoxín spolu s ďalšími účinnými látkami malými vpichmi vpravuje do povrchovej vrstvy kože. Svaly pod miestom aplikácie nie sú ovplyvnené, čím je zachovaná pôvodná mimika tváre. Mezobotoxom dochádza k omladeniu pleti, zbavíte sa jemných liniek a vrások, oživí sa povrchová časť pokožky a prejaví sa mierny liftingový efekt. K ďalším efektom patrí napríklad zmenšenie pórov, redukcia tvorby mazu a potenia v ošetrenej oblasti. Túto procedúru možno kombinovať aj s inými zákrokmi, ako sú napríklad vyššie spomenuté mezoterapia a plazmaterapia.

Alternatívou k mezobotuxu sú botulotoxínové injekcie, ktorých cieľom je redukcia vrások, avšak s tým rozdielom, že zákrokom dochádza k obmedzeniu činnosti, resp. znehybneniu mimických svalov.

Liftingový efekt s oxygenoterapiou

Oxygenoterapia (kyslíková kúra) predstavuje ošetrenie pleti aplikáciou vysoko koncentrovaného kyslíka v kombinácii s účinnými sérami priamo na pokožku. Má liftingový efekt. Zvyšuje hladinu kyslíka v pokožke, čím stimuluje produkciu kolagénu a elastínu. Ošetrením dochádza k výraznej redukcii jemných vrások, k detoxikácii pokožky, pleť je obnovená, rozžiarená, vyhladená.

Odborné čistenie

Nikomu dnes už netreba vysvetľovať, že základom zdravej a peknej pleti je dôkladné čistenie pleti. Okrem toho domáceho sa odporúča podstúpiť pravidelne aj odborné hĺbkové čistenie pleti. Procedúra očistenia sa podľa druhu pleti vykonáva manuálne, zvlhčovaním, peelingom či ultrazvukom. Po vyčistení zvykne prebehnúť ešte masáž, prípadne sa aplikuje maska, a na záver sa nanesenie krém.

Väčšina ošetrení a zákrokov netrvá dlhšie ako hodinu. Hospitalizácia nie je potrebná, avšak treba počítať s tým, že tesne po zákroku môže byť pokožka začervenaná, opuchnutá – v závislosti od toho, akú procedúru sme postúpili. Tieto prejavy však zvyknú rýchlo pominúť a výsledný efekt procedúry pretrváva týždne až mesiace. Ak uvažujete o podstúpení niektorého zo zákrokov, je vhodné poradiť sa s odborníkom, ktorý vám odporučí ošetrenie podľa druhu a stavu vašej pokožky.

Zdroje informácií: ulk.sk, tomar.sk