Koža je najväčším orgánom nášho tela. Váži 3,5 až 10 kg a má plochu 1,6 až 2 m2. Nazvať by sme ju mohli ríšou plnou divov. Aj keď na prvý pohľad slúži len ako ochrana tela, skrýva v sebe oveľa viac. Je úzko prepojená s celým organizmom a vie nám dať značne najavo, ak niečo nie je v poriadku. Odráža našu životosprávu, psychický stav či zdravotný problém, a tak by sme jej mali venovať nemalú pozornosť. Čo by sme o koži mali vedieť?

Nie je všade rovnaká

Určite ste na sebe spozorovali, že koža nie je všade rovnako hrubá. Jej najtenším miestom sú viečka, kde má približne len 0,5 mm, a naopak, najhrubšiu vrstvu tvorí na dlaniach a chodidlách s hrúbkou okolo 3,6 mm. Koža sa celkovo skladá z troch základných častí – pokožky, zamše a podkožného tkaniva, pričom každá z nich má svoju funkciu a zloženie.

Za farbu pokožky je zodpovedný pigment melanín, ktorý je tvorený melanocytmi. Ak nastane ich porucha, dôjde k následnému nedostatočnému vylučovaniu melanínu, a teda človek trpí známym ochorením – albinizmom. Varovným signálom by mali byť pre človeka rôzne farebné zmeny na pokožke. Tie môžu totižto naznačovať napríklad poruchy tráviaceho systému, obličiek aj pečene.

Známym faktom je, že koža je neuveriteľne pružná, čo sa ľahko preukáže napríklad pri opuchu. Aj tu však platí, že nie všade je rovnaká – v oblasti kĺbov je elastickejšia ako napríklad na pažiach.

Ako termostat

Koža funguje tiež ako vynikajúci termostat – dokáže regulovať telesnú teplotu. Keď sa naša teplota zvýši, potíme sa. Denne môže náš organizmus vypotiť až 15 litrov potu. Pri zníženej teplote sa nám zas zužujú cievy, aby sa horúca krv dostávala do styku s kožou čo najmenej, a tak došlo čo k najmenším únikom tepla.

Nielen teplo, ale aj náhlu bolesť cítime pomocou kože. Niektoré nervy v koži nie sú vedené do mozgu, ale cez svaly priamo do miechy, čo umožňuje rýchlejšiu reakciu na podnety, akým je napríklad popálenie ohňom.

Odpad zo sebaobrany

Koža sa neustále obnovuje, aby si mohla plniť svoje povinnosti. Každú minútu nám odumrie okolo 30 000 kožných buniek a celá vrstva pokožky sa obnoví už za 28 dní. Kam miznú tieto množstvá odumretých buniek? Stáva sa z nich prach. Je preukázané, že približne 50 % z prachu, ktorý pravidelne vysávame, tvorí práve naša niekdajšia pokožka. Pri spálení slnkom dochádza k maximálnej sebaobrane. Keď sa pokožka spáli, nedôjde k poškodeniu bunky, ale samotnej DNA. Bunka sa následne sama „usmrtí“, aby kvôli tomuto poškodeniu nedošlo ku vzniku rakoviny.  

Ďalšou formou obrany sú baktérie. Také, ktoré koži pomáhajú brániť sa pred inými – nebezpečnými. Ide o tzv. kožnú mikroflóru tvoriacu vyše 1 000 druhov baktérií, ktoré svojím pôsobením na našom tele posilňujú imunitu organizmu a bránia ho pred chorobotvornými mikróbmi.

Koža to sú aj kožné útvary

Vlasy, ochlpenie, nechty, potné či mazové žľazy – to všetko sú útvary kože. Tieto súčasti sú navzájom prepojené a závisia jedna od druhej. Príkladom je ochlpenie. Všade, kde sa vyskytuje, sa automaticky nachádzajú aj mazové žľazy. Na väčších mazových žľazách, ktoré vylučujú veľké množstvo mazu, vyrastajú menšie a tenšie chĺpky (napríklad v uchu). Pre menšie mazové žľazy sú typické pevnejšie a hrubšie chlpy, vlasy. Stačí sa pozrieť na mužskú tvár s bradou. Výrazné ochlpenie sa sústreďuje na periférnej časti tváre, „mastné“ miesta zostávajú pokryté len malinkými chĺpkami.

Našu korunu krásy tvorí 85 000 až 140 000 vlasov, pričom najhustejšou hrivou sú obdarení ľudia s blond vlasmi, naopak, najmenej vlasov majú ryšaví ľudia. Životnosť vlasu je približne sedem rokov, pričom nám denne môže vypadnúť 50 až 100 vlasov. Za mesiac dokážu narásť vlasy až o viac ako 1 centimeter. Našťastie, takáto rýchlosť rastu neplatí pre naše nechty.

Na rukách nám vedia narásť o 1 mm za týždeň, pričom rýchlejšie rastú na našej dominantnej ruke. Pri nechtoch na nohách je to rýchlosť približne 1 mm za mesiac. Mužom rastú rýchlejšie ako ženám, a rozdiel môžeme pozorovať aj pri zmene ročných období – v lete sa im darí najlepšie.

Stojí za našu pozornosť

Koža je zložitý orgán, ktorý plní mnohé funkcie bez toho, že by sme si to vôbec uvedomovali. Jej zdravie závisí nielen od starostlivosti o pokožku, ale aj od starostlivosti o celý náš organizmus. Ak nie je niečo tak, ako má byť, vie nám to dať najavo bolesťou, farebnými škvrnami, pnutím, opuchmi, potom, vypadávaním vlasov, zmenami na nechtoch atď. Je to jednoducho úžasný orgán, ktorý si zaslúži našu pozornosť. Nielen pre krásny vzhľad, ale aj pre jej schopnosť chrániť nás pred hrozbami zvonka a upozorniť nás na hrozby zvnútra.