Na svete asi neexistuje nikto, kto by naň vedel povedať pekné slovo. Akné patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia a neblaho vplýva nielen na fyzický, ale aj psychický stav človeka. Postihuje až 80 % mladých ľudí, najmä vo veku od 11 do 30 rokov, no vyskytuje sa aj u približne 3 % starších ľudí. Liečba akné sa často podceňuje a spájajú sa s ňou viaceré pravdivé i nepravdivé tvrdenia.

Akné sa môže  prejavovať v podobe čiernych bodiek, červených alebo bielych pupienkov či hnisajúcich pľuzgierov rôznych veľkostí. Ide o zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov. Za jeho vznik je zodpovedných viacero faktorov.

Jedným z nich je nadmerná produkcia hormónov v období puberty, čo spôsobuje zvýšenú produkciu kožného mazu. Ďalším faktorom môže byť upchatie vlasového folikulu napríklad odumretými kožnými bunkami,  čo znemožňuje mazu odtekať a vedie k jeho hromadeniu. Nebezpečné sú takisto baktérie, ktorým sa v kožnom maze dobre darí a ich premnoženie spôsobuje zápal. Akné však môže byť aj dedičné a ak sa s ním vaši starší rodinní príbuzní popasovali, je tu istá pravdepodobnosť, že sa tomu nevyhnete ani vy.

Tvrdenia o akné: fakty verzus nepravdy

S týmto našim bežným nepriateľom sa všeobecne spája veľa tvrdení. Niektoré sú pravdivé, iné zas nie. Na začiatok sa pozrime na tie pravdivé...

Pri obzeraní vyrážok v zrkadle si často kladiete otázku, čo s nimi ďalej. Chcete, aby zmizli čím skôr, a tak sa im pokúsite k tomu zmiznutiu trochu dopomôcť. A to je veľká chyba. Ako sa hovorí, akné treba nechať na pokoji a zbytočne ho nedráždiť. Vytláčaním si spôsobíte akurát tak starosti v podobe pomaly hojacich sa raniek a napomôžete vzniku jaziev.

Takisto treba dodržiavať pravidlo o čistej bielizni. Čo sa týka návlečky na vankúš, je domovom našich odumretých buniek a mnohých baktérií. Práve preto nezabúdajte meniť posteľnú bielizeň pravidelne, najlepšie raz za týždeň.

S akné prichádza často do spojitosti čokoláda a jej negatívne účinky na pleť. Je nutné povedať, že samotná čokoláda za naše vyrážky nemôže, problémom je skôr sladké ako také. Keď prijímame stravu s vysokým obsahom cukrov, naše telo začne produkovať viac inzulínu. Ten je zodpovedný za zvýšenú tvorbu kožného mazu, ktorý vedie k väčšej pravdepodobnosti vzniku akné.

Podobne je to aj so stresom. Áno, stres pleti vôbec nepristane. Môžu za to hormóny, ktoré sa začnú vylučovať vo väčšom množstve pod istou psychickou záťažou, a ovplyvňujú negatívne činnosť potných žliaz.

Mýty vedúce k chybám

Na druhej strane existuje kopec zaužívaných neprávd. Príkladom je Slnko ako pomocník pri liečbe akné. Máte pocit, že slnečné lúče vyrážky vysušia, no nie je to celkom tak. Maximálne môžu na krátky čas opticky znížiť viditeľnosť akné či spomaliť jeho vývoj, no k jeho vyliečeniu určite nedôjde. A nielenže si opaľovaním nepomôžete, ešte si ním prispievate aj k predčasnému starnutiu pleti.

Ďalším mýtom je časté umývanie pleti. Tvár by sme si mali umývať poctivo každé ráno a večer a pri čísle dvakrát za deň aj zostať. Ak si pleť čistíte viackrát za deň, dochádza k jej vysušovaniu, a teda pokožka sa bráni o to väčším vylučovaním mazu.

Ak sa bojíte cvičenia kvôli tomu, že sa spotíte a následne vyhádžete, zrejme ste uverili jednému z ďalších mýtov. Pot póry neupcháva, a ak dodržíte správnu hygienu a použijete voľnejšie oblečenie, niet sa čoho obávať. Taktiež nie je pravda, že akné vznikne z ničoho nič, najčastejšie v priebehu noci. Proces jeho tvorby trvá totiž až niekoľko týždňov.

Liečba akné

Ako už bolo spomenuté, akné môže prekvapiť v každom veku. Neexistuje stopercentne účinná prevencia, ktorá vám zaručí pleť bez akejkoľvek vyrážky, a takisto neexistuje jeden všeobecný liek. Podstatné však je, že ak máte akné, netreba otáľať s návštevou odborníka, ktorý vám v závislosti od závažnosti stavu naordinuje lokálnu liečbu (lokálne antibiotiká, retinoidy či dermatologiká) či tabletkovú liečbu (napr. antibiotiká, hormonálna antikoncepcia). Liečba vedie k zníženiu produkcie mazu, k obnove buniek a odstráneniu bakteriálnej infekcie a zápalu.

Liečbu je vhodné podporiť vhodnou kozmetikou. Nemalo by ísť o  agresívne produkty, ktoré  vysušia pokožku. Ak je totižto pokožka veľmi suchá, začne prirodzene produkovať viac mazu, aby sa premastila, čo je v priamom rozpore s liečbou akné. Maz potrebujeme redukovať, nie podporovať jeho tvorbu. Vyberať si teda musíme kozmetiku, ktorá znižuje produkciu kožného mazu, upravuje jeho kvalitu a napomáha v boji proti konkrétnym problémom a nedokonalostiam (zápal, začervenanie, vyrážky). Prípravky by mali byť nekomedogénne.  

Okrem toho je dôležité pravidelné a dôkladné čistenie pleti ráno aj večer a tiež sa odporúča raz mesačne absolvovať čistenie pleti u odborníka. Ak potrebujeme zakryť nedokonalosti, siahneme po ľahších krycích krémoch, ideálne s obsahom účinných látok, ktoré pomáhajú v liečbe akné.

Trpezlivosť

Hoci by sme si to veľmi priali, akné nevyliečime zo dňa na deň. Môže trvať 4 – 6 týždňov, kým sa dostavia prvé výsledky. Dôležité je preto obrniť sa trpezlivosťou a starať sa o pokožku precízne a podľa pokynov lekára dovtedy, kým bude potrebné.

Zdroj: bioderma-sk.com