Nepríjemné pocity pnutia, strata žiarivosti, zvýšená citlivosť či tvorba šupín patria k základným prejavom dehydratovanej pokožky. Prispieť k tomuto nežiaducemu stavu môžu rôzne faktory, najčastejšie sú to vplyvy počasia (zima, vietor, slnečné žiarenie), znečistené ovzdušie, stres, únava, požívanie alkoholu, fajčenie, nejaký druh liečby či používanie nevhodných kozmetických prípravkov.

Nezáleží pritom, aký typ pokožky máte. Strata schopnosti vlastnej hydratácie, neprimerané odparovanie vody z povrchu pokožky, ktoré vedie k narušeniu jej prirodzenej rovnováhy, sa môže týkať tak normálnej, ako i suchej, mastnej či zmiešanej pleti. Dehydrovaná pokožka je našťastie stav, s ktorým sa vieme účinne vysporiadať vhodnou kozmetickou starostlivosťou. K takejto kozmetike patrí aj produktový rad Hydrabio, ktorý vďaka patentu Aquagenium® stimuluje bunkové funkcie kože a obnovuje jej prirodzený hydratačný proces.

Účinný komplex látok

Ak je pleť dehydratovaná, povrch kože sa naruší, vznikajú jemné vrásky a pnutie. Pleťstráca svoju farbu a je unavená. Aquagenium® je exkluzívny biologický patent, ktorý vyvivula spoločnosť Bioderma Laboratoire. Ide o prírodný komplex látok, ktorý zvyšuje syntézu akvaporínov (vodných kanálikov v koži), udržuje vodu v pokožke a napomáha syntéze lipidov, čo vedie k udržovaniu súdržnosti rohovej vrstvy pokožky a k zabráneniu nadmernej straty vody. Medzi hlavné účinné látky patria vitamín PP a extrakt z jablčných jadierok, ktorý podporuje tok vody medzi bunkami pokožky.

Patent Aquagenium® je prítomný v celom produktovom rade Hydrabio a okrem aktívnych látok, ktoré podporujú hydratačný proces, je obohatený aj o rozjasňujúce zložky.

Produkty Hydrabio

Kozmetické prípravky z radu Hydrabio slúžia na každodennú starostlivosť o pokožku. Vo všeobecnosti ich možno rozdeliť do dvoch základných skupín, a to:

 1. čistiace a odličovacie prípravky (micelárna a dermálna voda, mlieko, peeling) a 
 2. vyživujúce a ochranné prípravky (krém, gél, sérum, maska).

Čistiace a odličovacie prípravky Hydrabio

Všetky produkty Hydrabio, ktoré slúžia na odstraňovanie nečistôt z pokožky, sú hypoalergénne a nekomedogénne.  Patria sem:

 • HYDRABIO H2Omicelárna hydratačná čistiaca a odličovacia voda vhodná pre všetky typy pleti, upokojuje a navodzuje pocit okamžitej sviežosti, odstráni aj mejkap odolný voči vode. Estery mastných kyselín, ktoré napĺňajú micely, sú podobné fosfolipidom bunkových membrán kože (vrchnej vrstvy pokožky) a prirodzene pomáhajú pri obnove hydrolipidického filmu pokožky.
 • HYDRABIO Brumeosviežujúca dermálna voda, ktorá upokojuje a zvyšuje pocit pohodlia aj na tej najcitlivejšej pokožke; zmierňuje pocit pálenia, svrbenia a uľahčuje odstránenie mejkapu, odstraňuje zvyšky masky. Vďaka perfektnej rovnováhe minerálnych solí a stopových prvkov Hydrabio Brume dokonale rešpektuje biologické a fyziologické vlastnosti kože, a preto je ideálnym spojencom citlivej pokožky v boji proti rôznym reaktívnym znakom (dermatologické procedúry, odstránenie chĺpkov, vyrážka po holení, spálenie slnkom a podobne). Pomáha zvyšovať prah tolerancie pokožky. Upokojujúce látky (manitol, zinok) rýchlo a natrvalo zbavujú pokožku pocitu pnutia.
 • HYDRABIO Laitzvlhčujúce hydratačné čistiace a odličovacie mlieko na pleť,  jemne čistí a odstraňuje mejkap z tváre a očí, upokojuje a rešpektuje rovnováhu pokožky. Zanecháva pokožku čistú a žiariacu.
 • HYDRABIO Mousse – prvá čistiaca pena pre citlivú alebo dehydratovanú pleť, jemne odstraňuje nečistoty. Aj začervenaná pleť sa stáva čistou, hydratovanou a je žiariaca sviežosťou.  
 • HYDRABIO Peelingový krém peeling na telo, ktorý jemne a hĺbkovo čistí aj tú najcitlivejšiu pokožku. Vďaka jemným mikročasticiam odstraňuje odumreté bunky z pokožky. Pokožku obnovuje a prinavracia jej pružnosť a jas.

 

Vyživujúce a ochranné prípravky Hydrabio

Všetky produkty Hydrabio, ktoré slúžia na starostlivosť o pleť, sú nekomedogénne a hypoalergénne. Krémy a sérum sú vďaka ľahkej a jemnej textúre vynikajúcim podkladom aj pod mejkap. Patria sem:

 • HYDRABIO LégÈre  –hydratačný ošetrujúci krém učí pokožku vlastnej hydratácii, napomáha pokožke aktivovať jej prirodzené hydratačné schopnosti, hĺbkovo a dlhodobo pleť hydratuje, dodáva po aplikácii okamžitý pocit sviežosti a prinavracia pokožke jej pružnosť, jemnosť a jas.
 • HYDRABIO Créme–hydratačná starostlivosť s výživnou textúrou pre suchú až veľmi suchú citlivú pleť. Intenzívne a dlhodobo hydratuje, vyhladzuje a rozjasňuje pleť.
 • HYDRABIO Gel-Créme–hydratačná starostlivosť s ľahkou textúrou pre normálnu až zmiešanú pleť,  intenzívne a dlhodobo hydratuje, rozjasňuje i zjemňuje pleť.
 • HYDRABIO Sérum – pleťová starostlivosť, ktorá učí pokožku vlastnej hydratácii. Dlhodobo a hĺbkovo pokožku hydratuje. Dodáva okamžitý pocit sviežosti po aplikácii. Prinavracia pokožke pružnosť, jemnosť a jas. Vhodné na všetky typy pokožky, možno ho použiť samostatne, alebo ako doplnkovú starostlivosť.
 • HYDRABIO Perfecteur SPF30–účinný krém na suchú pokožku, ktorý intenzívne, hĺbkovo a dlhodobo hydratuje pleť, zabraňuje predčasnému starnutiu pleti a chráni pred UV žiarením. Prekrýva a potláča drobné vrásky a škvrny. Prináša intenzívne rozjasnenie, jemnosť a pružnosť.
 • HYDRABIO Maskahydratačno-regeneračná pleťová maska predstavuje intenzívnu hĺbkovú a dlhodobú hydratáciu pokožky; obnovuje pružnosť, sviežosť a jas pokožky.

Starostlivosť o dehydratovanú pokožku

Odstránenie príčiny

Nedostatok vody v pokožke nie je žiadnym ojedinelým problémom. Mnoho ľudí trpí dočasne dehydrovanou pokožkou, za čo sú zodpovedné tak rôzne vonkajšie faktory (chlad, slnko, klimatizácia, chlórovaná voda, dráždivé mydlo...), ako aj vnútorné faktory (stres, choroba...).  Voda tvorí 70 % kože a nie div, že je teda veľmi citlivá na jej nedostatok. Ak máte dehydratovanú pokožku, je ideálne, ak sa  vám podarí najskôr identifikovať ten faktor, ktorý vám tento stav pokožky spôsobil. Odstránenie príčiny je základným predpokladom pre to, aby sa vám problém s dehydratáciou podarilo vyriešiť natrvalo.

Vhodná kozmetika a ochrana pleti

Kozmetiku treba vyberať s ohľadom na typ a stav pokožky tak, aby zodpovedala jej aktuálnym potrebám. Malo by ísť o prípravky, ktoré ju nedráždia, podporujú zníženie vyparovania vody z pokožky (Naša pokožka je prirodzene chránená hydrolipidovým filmom, ktorý bráni jej nadmernému vysušovaniu, resp. brzdí vyparovanie vody z vrchnej časti pokožky - epidermy. Ak sa táto vrchná časť pokožky naruší, vyparovanie vody sa zrýchli, čo má za následok prejavy dehydratácie.), udržujú jej dostatočné množstvo v epiderme a upravujú poškodenú kožnú bariéru. Ak je potrebné, mali by byť tiež obohatené o premasťujúce zložky.

Vybrané kozmetické prípravky by mali byť vhodne kombinované tak, aby podporovali svoje účinky. Na hydratáciu pleti treba dbať tak vo fáze čistenia a odličovania, ako aj v následnom ošetrení pleti hydratačným a zvláčňujúcim prípravkom.

Rovnako netreba zabúdať na ochranu pleti počas dňa a nevystavovať sa nepriaznivým vplyvom ako slnečné žiarenie, prašné prostredie a podobne. A, samozrejme, nezabúdajte ani na pravidelný pitný režim a vypite denne aspoň 1,5 litra vody. Nielen pokožka, ale celý náš organizmus potrebuje totiž pre správne fungovanie dostatočný príjem tekutín.