Produkty Cicabio a Matricium sú určené pre poškodenú pokožku, teda pre podporu jej hojenia a regenerácie. Sú vhodné pri podráždení, drobných i závažnejších poškodeniach kože, akými sú napríklad povrchové olupovanie, poranenia spôsobené dermatologickými zákrokmi, jazvy po popálení. Pomáhajú pri obnove biologickej funkcie kože a zároveň zabezpečujú jej hydratáciu.

 

Poškodená pokožka

Koža chráni organizmus pred vonkajším prostredím. Keď dôjde k zraneniu, telo automaticky spustí prirodzený biologický proces, ktorý nazývame hojenie. K poškodeniu kože pritom môže dôjsť rozličnými spôsobmi. Jednak vplyvmi počasia (napr. spálenie slnkom), jednak úrazmi (napr. vznik modrín, odrenín, rezných rán), ale i po dermatologických procedúrach (napr. peeling, laser, depilácia) či chirurgických zákrokoch. Poškodená pokožka je podráždená, citlivejšia, menej odolná voči vonkajším vplyvom, dochádza k pocitom nepohodlia či k bolesti, svrbeniu a podobne. Veľmi dôležitá je teda jej obnova a regenerácia.

Hojenie predstavuje zložitý proces reparácie, pričom poškodené tkanivo sa musí obnoviť tak, aby sa čo najviac podobalo pôvodnému tkanivu. Prebieha v troch základných fázach, v ktorých krok za krom dochádza v presne danom poradí k špecifickým bunkovým aktivitám. Aby sme dosiahli vysokoúčinné, rýchle hojenie a opäť zdravú kožu, je potrebné sledovať rôzne kroky jej regenerácie. Kvalita reparácie kože priamo ovplyvňuje, či a do akej miery po poranení alebo zákroku zostanú jazvy a iné nedokonalosti. Reparáciu kože podporujeme dodržiavaním hygienických zásad, odporúčaní od lekára, predpísanými medikamentami či prípravkami určenými na podporu reparácie kože, akými sú aj produkty Cicabio a Matricium.

Cicabio Krém

Ide o hydratačný reparačný krém, ktorý pomáha naprávať poškodenú a suchú kožu pôsobením účinných aktívnych látok na každú fázu procesu biologickej epidermálnej rekonštrukcie. Kombináciou  resveratrolu, medi a Centella asiatica (pupočník ázijský) sa podoruje obnova pokožky a zinok zabraňuje šíreniu a množeniu baktérií. Inovatívna aktívna zložka Antalgicine® rýchlo zmierňuje pocity nekomfortu a znižuje potrebu škrabať sa. Výživná textúra (textúra „dýchajúcej náplasti“) krému je doplnená lipidmi, ktoré spolu s kyselinou hyalurónovou a so zvlhčujúcimi látkami opäť vytvárajú ochranný film. Tento film fyzicky obnovuje kožnú bariéru v dlhodobom horizonte, napomáha obnovovať jej biologickú funkciu a zabezpečiť pocit pohodlia.

Je vhodný najmä vtedy, ak máme:

  • poškodenú pokožku: drobné poškodenia ako povrchové olupovanie, ranky po laserovej liečbe;
  • podráždenú a suchú pokožku s prejavmi ako začervenanie, prehriatie, svrbenie, šupinaté oblasti atď.

Cicabio krém neobsahuje farbivá, je bez parfumácie, hypoalergénny a nekomedogénny. Aplikuje sa priamo na očistené a osušené poranené miesto, dvakrát za deň, kým rana úplne nezmizne. Je druhým najčastejšie predpisovaným produktom medzi francúzskymi dermatológmi.

 

Matricium® Ampulky

Matricium® obnovuje ideálne prostredie pokožky, čím napomáha v procese prirodzenej regenerácie kožného tkaniva. Regeneráciu buniek stimuluje tým, že bunkám dodáva základné živiny. Obsahuje výlučne látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v koži a sú nevyhnutné pre obnovu jej pôvodnej biologickej funkcie. Matricium nie je kozmetický ani liečivý produkt, ale je charakterizovaný skôr ako zdravotnícky prostriedok. Jeho 100% biomimetické zloženie definujú normy farmaceutického priemyslu a zaručuje najvyššiu dermatologickú bezpečnosť. 
 

Je vhodný najmä vtedy, ak máme:

  • poškodenú kožu s povrchovými kožnými léziami spôsobenými dermatologickými procedúrami, laserovým ošetrením, peelingami alebo jazvami po popáleninách;
  • lokalizované kožné podráždenia (dané napr. slnkom, vetrom, chladom, hormonálnymi poruchami).

Okrem toho, že Matricium regeneruje základné kožné komponenty, funguje aj ako antioxidant, hydratuje a podporuje pooperačné ošetrenie. Testy in vivo u 12 žien vo veku 35 – 47 rokov, ktoré trvali 60 dní, preukázali, že bunky majú schopnosť regenerovať sa ako v prípade 20-ročnej pokožky. Produkt obsahuje sterilné ampulky. Používa sa jedna ampulka na jednu aplikáciu dvakrát denne (ráno a večer) až do úplného zlepšenia stavu pokožky. Matricium je bez konzervačných látok, parabénov, alkoholu a parfumácie. Vyznačuje sa vysokou znášanlivosťou, bezpečnosťou, je hypoallergénne a nekomedogénne.

 

Správna starostlivosť o poškodenú pokožku

O poškodenú pokožku sa treba starať úmerne k typu poranenia. Niektoré rany si vyžadujú vysušenie, iné hydratáciu či výživu. Rozlišujú sa pritom tri základné druhy lézií (poškodení, poranení):

  • Mokvajúce lézie (napr. pľuzgiere, ovčie kiahne, zapareniny): lézie náchylné na namáčanie. Vyžadujú si vysušenie pomocou prípravku s neokluzívnym účinkom.
  • Nemokvajúce lézie (napr. menšie rezné rany, praskliny po vysušení rany, rany po stehoch, ranky po peelingu, depilácii, tetovaní, rádioterapii):  nezávažné až stredne závažné lézie. Vyžadujú si hydratáciu pomocou semiokluzívneho prípravku, teda prípravku, ktorý umožní pokožke dýchať.
  • Nemokvajúce lézie (napr. suché škvrny, popáleniny, odreniny, rany po zákroku laserom): stredne závažné až závažné lézie. Vyžadujú si relipidačnú starostlivosť pomocou okluzívneho prípravku, resp. prípravku, ktorý vytvorí na pokožke bariéru.

Prípravky určené na reparáciu kože musia zodpovedať typu poranenia. Mali by obsahovať tak upokojujúce aktívne, ako aj antibakteriálne látky. Voľne dostupné prípravky (bez potreby predpisu od lekára) sú obyčajne určené len na nezávažné lézie, prípadne slúžia na pokračujúcu starostlivosť a optimalizáciu reparácie po skončení liečby, ktorú odporučil lekár.

Ak ide o poranenie, ktoré si nevyžaduje návštevu lekára, dbajte najmä o dôkladnú dezinfekciu rany a vybrané prípravky na hojenie vždy nanášajte na vyčistenú pokožku.