Krásne nalakované nechty či pekné prstene môžu upútať pozornosť, ale nezakryjú nedokonalosti rúk. Vlastne naopak, ak máme zničené, suché, poškodené ruky, akékoľvek dekorácie môžu na nedostatky skôr upozorniť. Ako sa starať o ruky, aby prekypovali zdravím a vyzerali dobre?

Každodenná záťaž

V prvom rade si treba uvedomiť, čomu všetkému sú ruky cez deň vystavené. Vzhľadom na to, že sú našim „pracovným nástrojom“, prichádzajú do kontaktu s rozličnými povrchmi, látkami, sú namáhané pohybmi (pokožka je neustále naťahovaná) a vystavované rôznym vonkajším vplyvom (teplota, chlad, slnečné žiarenie a podobne). Podpísať sa na ich nepeknom vzhľade môžu tiež rôzne ochorenia ako porucha činnosti štítnej žľazy, cukrovka, problémy s pečeňou atď. Na to, v akej sú kondícii, teda vplýva veľa faktorov a ak k tomu pridáme nedostatočnú alebo nevhodnú starostlivosť, nie div, že ich máme občas chuť radšej schovať do vreciek či za chrbát, len aby ich nikto nevidel.

Pokožka rúk je citlivá

Napriek tomu, že je enormne zaťažovaná, nevenujeme jej ani zďaleka takú pozornosť ako tvárovej pokožke, i keď je rovnako citlivá. Podľa pokožky rúk vieme odhadnúť vek človeka, starnutie sa na nej prejavuje vráskami, často aj prítomnosťou pigmentových škvŕn či rôznymi deformitami, ktoré so sebou prinášajú ochorenia kĺbov, typické najmä pre starších ľudí (napr. reumatická artritída).

Najcitlivejšia je pritom pokožka na chrbte ruky, je veľmi tenká a tukového tkaniva v podkoží je málo. Dlane síce obsahujú v porovnaní s chrbtom ruky viac tuku a spojivového tkaniva, no chýbajú v nich mazové žľazy a chĺpky, čo znižuje ich schopnosť absorbovať vlhkosť. Početne sú tu však zastúpené potné žľazy, čoho následkom je, že dlane patria k „najpotivejším“ miestam tela, pričom nadmerné potenie sa spája obyčajne s veľkou fyzickou námahou, hormonálnymi poruchami, neurologickými či infekčnými ochoreniami, ale aj s emocionálnymi stavmi ako prežívanie strachu, bolesti.

Časté nedokonalosti rúk

Ako sme už spomenuli vyššie, ruky sú vystavované nadmernej záťaži a rôznym vplyvom. V dôsledku toho býva pokožka rúk suchá, popraskaná, drsná, začervenaná, zapálená, môže svrbieť alebo sa tu môžu vyskytovať rany, zádery, pigmentové škvrny, môžu sa objaviť mykózy či ekzémy. Všetky tieto nezdravé prejavy môžu plynúť z nevhodnej alebo zanedbávanej starostlivosti, z ochorení, z výberu zlej čistiacej či dekoratívnej kozmetiky, ale i zo zlozvykov ako obhrýzanie nechtov.

Oblasti starostlivosti o ruky

Starostlivosť môžeme rozdeliť do troch základných oblastí, a to hygiena, výživa a ochrana rúk. Každá z oblastí si vyžaduje samostatnú pozornosť.

Hygiena

Spočíva v pravidelnom a dôkladnom umývaní rúk od nečistôt a potu. Ruky prichádzajú neustále do kontaktu s mnohými látkami (tým, že sa dotýkajú rozličných povrchov – náradia, čistiace prostriedky, kľučky, klávesnice, jedlo... a tým, že sú nechránené odevom – látky z ovzdušia). Práve preto je potrebné ich umývať, a to niekoľkokrát za deň a veľmi poctivo. Čo znamená poctivo? Že ruky najskôr namočíme pod teplou vodou, potom nanesieme mydlo a postupne trením rúk a prstov o seba poumývame dlane, prsty, priestory medzi prstami, dostupnú pokožku pod nechtami, nechtové lôžka i nechty a chrbát ruky.

Následne ruky dôkladne osušíme, vrátane miest medzi prstami. Čistý uterák je nevyhnutnosť. Dbáme o jeho pravidelné a časté pranie. Na odstránenie odumretých častí pokožky je vhodné tiež používať pravidelne (aspoň raz za týždeň) peelingPrstene počas umývania na ruky nepatria. Vždy si ich treba z ruky sňať a opäť si ich navliecť až potom, keď sú prsty úplne suché.

Výživa a hydratácia rúk

Po každom umytí rúk by sme mali rukám dopriať výživný, hydratačný krém. Ten na jednej strane dodá rukám potrebné látky, na strane druhej chráni ruky pred nepriaznivými vplyvmi zvonka. Okrem dennej starostlivosti je mimoriadne účinná a nápomocná najmä večerná, t.j. nanesenie regeneračného, výživného krému predtým, ako sa uložíme spať. Krém bude mať dostatočne dlhý čas na to, aby svojimi účinnými látkami pôsobil na pokožku rúk v čase, kedy sa jednak regeneruje celé telo a jednak ruky nie sú v kontakte v tento čas s vodou a čistiacimi mydlami. Krémy aplikujeme aj na nechtovú pokožku.

V prípade, že je naša pokožka suchá, hydratáciu a výživu jej môžeme dopriať aj v podobe zábalu. Na ruky treba naniesť hrubšiu vrstvu krému, vložiť ich do mikroténového vrecka a následne do rukavíc. Necháme pôsobiť asi pol hodinu, potom odstránime prebytočný krém (teda ten, ktorý sa do rúk nevstrebal) a proces zavŕšime krátkym premasírovaním rúk. Zábaly sú však odporúčané nielen pre suché ruky a mali by sme ich robiť  raz do týždňa.

Dobrú kondíciu rúk podporíte aj masírovaním rúk. Ak nemáte čas na návštevu profesionálneho maséra, doprajte si pravidelne aspoň dvadsaťminútové premasírovanie rúk a prstov doma (napríklad počas sledovania obľúbeného večerného programu v televízii). Jemná masáž jednak podporuje vstrebávanie krémov do pokožky rúk, jednak podporuje ich uvoľnenie a prekrvenie.

Ochrana

Každá snaha a starostlivosť môže vyjsť navnivoč, pokiaľ si nedávame pozor, či podceňujeme rôzne vplyvy okolia. Chrániť pokožku rúk treba podľa typu ohrozenia. Pred chladom (v zime) a pred agresívnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré používame napríklad pri upratovaní domácnosti, je potrebné chrániť ruky rukavicami. Tiež pri činnostiach, ktoré by ich mohli poškodiť, akými sú napr. práce v záhrade. Pri poškodení pokožky dbáme o vyčistenie a dezinfekciu rán a podporíme rýchle hojenie pokožky aplikáciou určených kozmetických a liečivých prípravkov.

Ochrana pred slnečným žiarením platí pre ruky rovnako ako pre zvyšok tela. Okrem iného, slnečné žiarenie je zodpovedné aj za tvorbu pigmentových škvŕn. Ak sa nám však už objavili na rukách, netreba zúfať, pomôcť môžu kozmetické prípravky určené na ich odstraňovanie a zosvetlenie.

Ak sa vyberáme na dlhšiu cestu a nie sme si istí, či budeme mať k dispozícii vodu na umytie rúk, pribaľme si so sebou tekutý dezinfekčný prostriedok (existujú prípravky bez nutnosti použitia vody a osušenia rúk) či vlhčené obrúsky. Eliminujeme tak hrozby prameniace z nedostatočnej hygieny rúk.

Rovnako sa treba vyvarovať zlozvykom. Obhrýzanie nechtov a pokožky v ich okolí patria k rozšíreným javom, ktoré poškodzujú stav pokožky rúk. Rovnako ako aj zanedbávaná manikúra, nepravidelné a zlé strihanie nechtov a ich čistenie. Náčinie, ktorými sa o ne staráte treba tiež pravidelne čistiť, aby ste predišli ochoreniam nechtov a mykózam.

Chrániť pokožku musíme tiež pre používaním nevhodných kozmetických prípravkov. Práve tie môžu stáť za mnohými alergickými prejavmi na pokožke, za ekzémami, zvýšeným vysušovaním a podobne. Vyberajte kozmetiku, ktorá zodpovedá typu a stave vašej pokožky, zaručenej kvality a jasného pôvodu. Týka sa to nielen čistiacej, výživnej, hydratačnej či ochrannej kozmetiky, ale aj odlakovačov a lakov na nechty. 

Celkový dojem z ruky

Ruky nás reprezentujú, to je stará známa vec. Vypovedajú o našej povahe, o našom vkuse či zmysle pre detail, o našom veku, zdraví i sociálnom statuse. Okrem toho nám denne slúžia a bez nich by sme si v podstate nevedeli rady.  Doprajme im preto starostlivosť, akú si zaslúžia. Neváhajme sa poradiť s lekárom, ak sa nám niečo nepozdáva. A nezabúdajme... celá ruka to sú aj predlaktia, lakte, ramená... v akom ich máme stave?