Psoriázou trpí zhruba 2 – 4 % európskej populácie. Ide o chronické autoimunitné ochorenie najčastejšie postihujúce pokožku, ale i nechty a kĺby. Prejavy na pokožke sú typicky červené, suché, svrbiace, ostro ohraničené a šupinaté ložiská. U ľudí s tmavšou kožou môžu byť postihnuté miesta fialovej farby. Psoriáza sa v závažnosti líši od malých, lokalizovaných ložísk až po úplné pokrytia tela. Aké typy a formy tohto ochorenia rozoznávame? Čo vedie k jeho vzniku a ako sa lieči?

Typy a formy psoriázy

Psoriáza postihuje približne 2 – 4 % európskej populácie, bez rozdielu na pohlavie. Sú však známe korelácie medzi výskytom psoriázy a jednotlivými etnikami. Napríklad kaukazská (europoidná) rasa trpí psoriázou častejšie ako žltá rasa, severské národy v Európe majú vyšší výskyt ako stredomorské a u pôvodných obyvateľov Južnej Ameriky sa psoriáza nevyskytuje takmer vôbec. Rozlišujú sa pritom dva základné typy a viacero foriem psoriázy.

Základné typy psoriázy:

  • Psoriáza I. typu: najčastejšie sa vyskytuje medzi 15 až 25 rokom života, pri tomto type sa väčšinou potvrdí dedičnosť. Pacienti s prvým typom predstavujú približne 70 % z celkového počtu pacientov.

  • Psoriáza II. typu: najčastejší výskyt je medzi 55 až 60 rokom života, priebeh ochorenia je miernejší ako pri I. type, bez potvrdenia dedičnosti.

Formy psoriázy:

  • Ložisková psoriáza – tvorí viac než 85 % všetkých prípadov, zvyčajne ju charakterizujú typické biele šupiny na vrchole pokožky v oblastiach predlaktí, kolien, pupočnej oblasti a vlasatej časti hlavy, teda plôch so zvýšeným trením.

  • Gutátna (kvapkovitá) psoriáza ložiská majú formu kvapiek alebo mincí, táto forma je väčšinou spojená so zápalom dýchacích ciest.

  • Inverzná psoriáza červené fľaky sa objavujú pre psoriázu na nezvyčajných miestach, akými sú kožné záhyby v podpazuší či pod prsami, rovnako môže vzniknúť aj v okolí uší, táto forma psoriázy vzniká najmä pri obezite.

  • Pustulárna psoriáza je zriedkavou formou, ktorá sa prezentuje drobnými neinfekčnými pľuzgiermi sústredenými v ložiskách.

  • Erytrodermická psoriáza – vzniká spontánne napríklad vplyvom nevhodnej liečby; zápalom býva postihnuté celé telo; sprievodnými príznakmi môžu byť zvýšená teplota, bolesť kĺbov, zväčšené uzliny.

Okrem toho existujú rôzne ďalšie formy psoriázy. Líšia sa napríklad miestom výskytu ložísk (psoriáza izolovane pôsobiaca napríklad na dlane a stupaje, drobné kĺby prstov rúk a chrbticu, nechty rúk a podobne).

Čo podnecuje vznik psoriázy a liečba

Psoriáza sa vo všeobecnosti považuje za genetické ochorenie, ktorého príznaky môžu byť vyvolané rôznymi vonkajšími i vnútornými faktormi (napr. hormonálne zmeny, závažné ochorenie, zlá životospráva). V štúdiách sú identické dvojčatá trikrát viac postihnuté psoriázou v porovnaní s neidentickými dvojčatami. To naznačuje, že genetické faktory predurčujú ku vzniku psoriázy. Príznaky sa často zhoršujú v zime (kedy je pokožka suchšia) a s užívaním určitých liekov, ako sú napríklad betablokátory alebo nesteroidné protizápalové lieky.

Infekcie a psychický stres môžu tiež zohrávať určitú úlohu. Psoriáza však nie je nákazlivá. Základný mechanizmus zahŕňa reakciu imunitného systému na kožné bunky. Neexistuje žiadny liek na liečbu psoriázy, rôzne druhy liečby však môžu pomôcť pri zvládaní symptómov. Tieto liečby zahŕňajú napríklad steroidné krémy, krémy s vitamínom D3, kyselinou salicylovou alebo mliečnou, ultrafialové svetlo.

Pomôcť musí lekár, bez úsilia pacienta to však nejde

Psoriáza patrí medzi ochorenia, ktoré je nevyhnutné riešiť so svojím lekárom. Nie je síce liečiteľná, ale u väčšiny pacientov sa dá dostať pod kontrolu za pomoci krémov. Ak ju pacient zvládne, nesmie zabúdať, že pod vplyvom rôznych rizikových faktorov môže prepuknúť psoriáza opäť. Teda preventívne by mal konať po celý čas. Samozrejme, tak ako pri väčšine chorôb aj tu pomáha správna životospráva. Ľudia trpiaci psoriázou by mali do svojho jedálnička zaradiť viac rýb, mrkvy a tekvice, aby prirodzeným spôsobom dostali do tela čo najviac potrebných látok.

Okrem toho je dôležitý výber správnej kozmetiky. Na čistenie pleti je potrebné vyberať si upokojujúce čistiace prípravky s veľmi vysokou toleranciou. Pokožku treba utierať opatrne, jemným prikladaním uteráka. Vzhľadom na tvorbu šupín a suchosť pokožky je nevyhnutné hydratovať pokožku celého tela pomocou krémov či  intenzívnych hydratačných masiek.

Zdroje informácií: bioderma-sk.com, solen.sk